Passe partout, a po polsku paspartu, to francuskie określenie opisujące karton z wyciętym otworem, najczęściej w kształcie prostokąta, często również w bardziej wyszukanych kształtach jak owal czy gwiazda. Stosuje się ją do oprawiania zdjęć, rysunków, kompozycji kwiatowych czy haftów w oryginalne, kartonowe ramki.

Sztuka paspartu narodziła się we Francji i ma obecnie swoich fanów na całym świecie. To prawdziwy hit, który polecany jest przez wielu dekoratorów wnętrz. Jest też spotykany coraz częściej w domach celebrytów i gwiazd. To prawdziwe połączenie kolorów i prostoty.

Cechą charakterystyczną paspartu jest mnogość kolorów wykorzystywanych do wykonywania ramek. Kolor kartonu można dobrać do zdjęcia lub rysunku, który ma znajdować się wewnątrz ramki. Dzięki temu z pozoru nudne zdjęcie może od teraz być interesującym i niepowtarzalnym elementem sztuki ozdabiającej dom czy mieszkanie.

Paspartu sprawdza się również bardzo dobrze jako element ochronny. Dzięki kartonowi ramka zdjęcia czy rysunku nie jest dociśnięta do szyby lub plexi znajdującej się z przodu ramki. Obiekt znajdujący się wewnątrz ramki nie jest dociśnięty i chłonie o wiele mniej wilgoci, niż w przypadku braku paspartu.

Kolejnym ważnym elementem jest rdzeń paspartu. Jest to widoczny kawałek kartonu, który znajduje się wewnątrz ramki. Nadaje on całości efekt przestrzenny. Poleca się stosować karton koloru białego lub czarnego, a dla bardziej odważnych osób żywsze i bardziej jaskrawe kolory, takie jak czerwony czy niebieski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *